Item # 1250DH3-05A
NUMATICS/AVENTICS ROUND LINE CYLINDER
M SERIES 1 1/4" BORE 5" STROKE, DBL ACT, THRU ROD HOLLOW ROD
  • Call for Price
  • Manufacturer: NUMATICS
  • UM: EA
STANDARD SPECIFICATIONS:
  • 303 STAINLESS STEEL PISTON RODS ARE STANDARD
  • 304 STAINLESS STEEL CYLINDER TUBE
  • ALUMINUM HEAD AND CAPS
  • MAXIMUM PRESSURE RATING IS 250 PSI AIR
  • TWELVE BORE SIZES ? 5/16? ? 3?
  • STANDARD TEMPERATURE -10?F TO +165?F
  • SINGLE AND DOUBLE ACTING
  • DOUBLE RODS
OPTIONAL SPECIFICATIONS:
  • MAGNETIC PISTONS
  • ADJUSTABLE CUSHIONS
  • CORROSION RESISTANT END CAPS
  • DOUBLE RODS
  • HIGH AND LOW TEMPERATURE SEALS
  • ROD WIPERS
CADFILES:
CLICK HERE
NOT FINDING WHAT YOU NEED?
SEND US AN E-MAIL:
SALES@THEPNEUMATICSTORE.COM
1250DH3-05A NUMATICS/AVENTICS ROUND LINE CYLINDER<BR>M SERIES 1 1/4" BORE 5" STROKE, DBL ACT, THRU ROD HOLLOW ROD
Click image to enlarge
Specifications
BORE SIZE 1 1/4"
FUNCTION DOUBLE ACTING
MOUNTING STYLE THROUGH ROD, HOLLOW ROD
FULL INCH STROKE 5"
FRACTION STROKE 0"
OPTION NONE
MAGNET OPTION NO
Item # 1250DH3-05A
  • Call for Price
    • IF OUT OF STOCK, STD LEAD-TIME: 5-10 BUS DAYS
    • Log in to see if custom discounts apply
    Documents