Item # J7-2400-4000-0150-UYMTK
DOUBLE PANEL, DOUBLE DOOR-FRAME W/ HEADER- HANDLE ON RIGHT 2400MM X 4000MM 1" MESH, AS A KIT
  • Manufacturer: MODULAR SOLUTIONS
  • UM: EA
DISCOVER A HOST OF COMPELLING REASONS WHY OUR SAFETY FENCE IS UNPARALLELED IN THE MARKET.
  • LIGHTWEIGHT ASSEMBLY, SWIFT DEPLOYMENT
  • UNMATCHED PRICE-TO-VALUE RATIO
  • EXCEPTIONAL DURABILITY, NO COMPROMISE
  • MODULAR DESIGN FOR MAXIMUM FLEXIBILITY
  • UNPARALLELED CUSTOMER SATISFACTION
DOUBLE SWING DOOR GUARDING SECTION
SPECIFICATIONS
HEIGHT:2400 MM
WIDTH:4000 MM
SWEEP:150 MM
PANEL MATERIAL:1" X 1" MESH
CONNECTIONS:TURN HANDLE AND STOP
HANDLE LOCATION:RIGHT DOOR
FRAME TYPE:ROBUST FRAME AND HEADER
DELIVERED:KIT
NOT FINDING WHAT YOU NEED?
SEND US AN E-MAIL:
SALES@THEPNEUMATICSTORE.COM
J7-2400-4000-0150-UYMTK DOUBLE PANEL, DOUBLE DOOR-FRAME W/ HEADER- HANDLE ON RIGHT 2400MM X 4000MM  1" MESH, AS A KIT
Click image to enlarge
Specifications
WIDTH 4000
PANEL MATERIAL 1" X 1" MESH
CONNECTION TURN HANDLE AND STOP ON RIGHT DOOR
ASSEMBLED OR KIT KIT (ASSEMBLY REQUIRED)
Item # J7-2400-4000-0150-UYMTK
    • ITEM REQUIRES ADDITIONAL SHIPPING CHARGES
    • Log in to see if custom discounts apply
    Documents
    Customers Also Bought
    40-110-1 MODULAR SOLUTIONS ALUMINUM GUSSET<br>45MM X 45MM ANGLE W/HARDWARE
    • MODULAR SOLUTIONS ALUMINUM GUSSET
      45MM X 45MM ANGLE W/HARDWARE
    41-110-1 MODULAR SOLUTIONS ALUMINUM CONNECTING PLATE<br>45MM X 90MM FLAT W/HARDWARE
    • MODULAR SOLUTIONS ALUMINUM CONNECTING PLATE
      45MM X 90MM FLAT W/HARDWARE
    M8S-PF MODULAR SOLUTIONS ZINC PLATED FASTENER<br>M8 SQUARE NUT W/POSITION FIX
    M8S-PF
    • MODULAR SOLUTIONS ZINC PLATED FASTENER
      M8 SQUARE NUT W/POSITION FIX